fetamin's homepage (index)
about me (description)

projects (c)

news (from my life)

board (diskusne forum)

links (my best)




news - kecy

Nakonfigurujte si Windows na prácu s PHP.


Keď sa rozhodnete pracovať s vynikajúcim scriptovým jazykom PHP, budete k tomu potrebovať uskutočniť pár zásahov do vašich Windows a nainštalovať si pár programov, bez ktorých by PHP nebolo tým čím je. Jedná sa o samotné PHP, webserver Apache, Perl a databázu MySQL.
Aj keď máte svoje stránky vystavené na Unixovom serveri (čo je najčastejší prípad), určite padne vhod nainštalovať si všetko potrebné napríklad na Notebook s inštalovanými Windows a v teple domova, alebo na pracovnej ceste, pripravovať PHP scripty s plne funkčnou konektivitou na DB.
My sa konkrétne budeme zaoberať inštaláciou týchto programov: webserver Apache najnovšej verzie 1.3.11, ďalej samotné PHP ver. 3.0.11, Perl 5.00502 a databázu MySQL 3.21, ktorá je distribuovaná ako shareware. Ostatné programy sú zdarma.
O PHP nepíšeme náhodou, jedná sa o skvelý nástroj pri tvorbe dynamických webovských stránok a aj my na Developer.sk sa mu chceme venovať. Dnes by sme si preto povedali ako si pripraviť "pôdu" na prácu s ním. Celá konfigurácia a príprava "rozchodenia PHP" na Windows nie je zložitá. Ona sa tak iba na prvý pohľad zdá. Skúste si napríklad preštudovať readme.txt ku každému z horeuvedého softu a určite mi dáte za pravdu :)

Začíname - download potrebných súborov.
Na začiatok si z internetu stiahneme aplikácie a konfiguračné súbory ktoré budeme potrebovať. Môžeme začať napríklad s MySQL. Použitie MySQL je výhodné z viacerých dôvodov. Podstatné je že MySQL je shareware a jeho cena oproti iným SQL kompilant balíkov (ako napríklad MS Oracle, Oracle a pod.) nedostahuje astronomických súm a teda si ho môžme dovoliť aj my nemajetnejší. Okrem toho sú k tejto DB výborne spracované manuálové stránky, takže nie je sa MySQL naučiť. Homepage MySQL je na stránke: http://www.perl.com. Avšak pozor, každá distribúcia sa v niečom líši, takže pri inštalácii sa vyskytujú drobné odlišnosti. Ale o tom neskôr.
Patrilo by sa, aby sme sa konečne dostali aj k PHP. Takže stiahnite si najnovšiu verziu PHP pre win napríklad zo stránok PHP.net: http://www.php.net. Tieto stránky majú mirror aj na Slovensku a v Čechách, takže môžete nasmerovať svoj browser aj sem. Odporúčam Vám verziu 3.0.14, ktoré je posledná plná verzia. K dispozícii je už aj 4.0 verzia, avšak ešte v štádiu beta.
Na záver budeme potrebovať web server. Bez neho by sme sa aj tak nikam nedostali a funkčnosť PHP scriptov by bolo problematické vyskúšať. Medzi to najlepšie, najkvalitnejšie a v neposlednej rade aj najlacnejšie, bez debaty patrí už dlhšiu dobu Apache. My sa k nemu taktiež prikloníme. Nájdete ho na adrese : http://www.apache.org/dist . PHP sa bude spúšťať ako modul web servera Apache, ktorý si budeme musieť ale na toto nakonfigurovať.
Tak, to by bolo asi tak všetko. Óó, pardón ešte nie. Ešte budeme potrebovať súbor: BROWSCAP.INI

Pokračujeme - inštalácia jednotlivých programov.
Inštalácia MySQL - rozbaľte si distribúciu do nejakého adresára, napr. c:\windows\temp. Spustite súbor setup.exe a nechajte program nainštalovať do adresára c:\mysql. Eto zatial vsjo.
Rozbaľte súbor browscap.zip, ktorý obsahuje súbor browscap.ini a skopírujte ho do adresára c:\windows.

Inštalácia Apache - samotný Apache, ktorý má asi 3MB je k dispozícii ako samorozbaľovací súbor s názvom apache_1_3_11_win32.exe . Odporúčam Vám ho nainštalovať do adresára c:\Apache. Ušetríte si tým mnoho problémov.

Inštalácia Perl - rozbaľte si distribúciu do akéhokoľvek adresára.Ale asi by bolo lepšie keby ste ju rozbalili do adresára c:\perl. Uľahčí vám to ďalšiu prácu. Túto cestu si treba zapamätrať pretože ju budete potrebovať pri ďalšej práci. BTW, táto cesta sa nachádza na začiatku každého perlovského scriptu :) Napríklad v tvare "!# /usr/bin/perl". Jedná sa o bežne používaný syntax na Unix systémoch. My, ak chceme spúšťať scripty vo Windows, musíme túto cestu zmeniť a nasmerovať ju presne k interpretu perlu. Napríklad takto: "!# c:\perl\bin\MSWin32-x86\perl". Avšak pozor! Keď ste si stiahli aktuálnu verziu Perl zo stránok ActiveState, táto cesta bude vypadať trochu inak. Cesta k interpretu perl bude v tomto prípade v takomto tvare: "!# c:\perl\bin\perl.exe" , čiže na konci s perl.exe.

Inštalácia PHP - súbor php-3.0.14-win32.zip si rozbaľte do adresára c:\php3. To je zatiaľ všetko, dokonfigurovaním a otestovaním celého systému sa budeme venovať už čoskoro, takže zatiaľ sa majte ako chcete.


pokracovanie niekedy nabuduce...


Vyjadri sa na boarde